Budowa hełmu ochronnego

Hełm ochronny na placu budowy to obowiązkowy element ekwipunku każdego pracownika. Zabezpiecza nie tylko głowę, ale także kręgi szyjne, chroniąc pracownika zarówno przed lekkimi urazami głowy wynikającymi z uderzenia czy upadku, ale także przed przedmiotami , które mogą spaść z wysokości. Brak hełmu ochronnego może doprowadzić m.in. do pęknięcia czaszki, uszkodzenia górnego odcinka kręgosłupa, wstrząśnienia mózgu, a nawet śpiączki. Dlatego też tak ważne jest, aby każda  osoba przebywająca na terenie budowy miała na sobie hełm ochronny, nawet jeśli przebywa w tym miejscu tylko przez chwilę.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Budowa hełmu ochronnego

 1 - skorupa,  2 - więźba, 3 - pas główny, 4 - potnik, 5 - zaczep paska podbródkowego, 6 - zaczep pasa więźby

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      skorupa - stanowi zewnętrzną część hełmu nadającą kształt. Jej zadaniem jest przyjęcie uderzenia, pochłonięcie części jego energii i przekazanie jej pozostałości na więźbę. Chroni także przed kontaktem z potencjalnie groźnymi przedmiotami - np. ostrymi krawędziami czy odpryskami. 

W zależności od typu hełmu skorupa może być wyposażona w daszek, rondo, rynienkę obciekową dla wody, otwory wentylacyjne, uchwyty do mocowania nauszników przeciwhałasowych lub osłony twarzy.

Do produkcji skorup stosuje się tworzywa termoplastyczne - polietylen, ABS ( jest lżejsze i nieco droższe, przy dłuższych pracach warto zastanowić się czy nie wybrać właśnie takiego hełmu, aby nie obciążać zbędnie organizmu)  lub laminaty duroplastyczne (żywica fenolowa z włóknem tekstylnym, żywica poliestrowa z włóknem szklanym).

 

·      więźba - stanowi wewnętrzną część hełmu, przymocowaną do skorupy i stykającą się bezpośrednio z głową użytkownika. Więźba ma za zadanie amortyzować przyjęte przez hełm uderzenie i rozłożyć jego energię na jak największą powierzchnię górnej części głowy.   

 

  • pas główny - obejmuje głowę użytkownika na wysokości czoła i podstawy czaszki i w powiązaniu z więźbą umożliwia stabilne osadzenie hełmu na głowie. Najczęściej posiada możliwość regulacji obwodu za pomocą paska lub pokrętła.

 

 

 

  • napotnik znajduje się po wewnętrznej stronie pasa głównego , jego zadaniem jest wchłanianie potu z czoła i zapewnia większy komfort użytkowania.

 

 

·     pasek podbródkowy jest elementem dodatkowym, który zabezpiecza przed spadaniem hełmu z głowy użytkownika w momencie pochylania się. Paski podbródkowe posiadają regulację oraz możliwość odpięcia.

 

Dobrze dopasowany kask ochronny zabezpiecza głowę i kark przed potencjalnymi zagrożeniami i zapewnia wygodę, która potrafi znacząco wpłynąć na efektywność pracy.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
 

Polecane produkty BHP

Współpracujemy z najlepszymi producentami odzieży roboczej i ochronnej oraz środków ochrony indywidualnej. Gwarantujemy szeroki wybór certyfikowanego asortymentu BHP.